Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Inspiracje - Przed domem... podjazd

Dziś zaprezentujemy Wam nasze propozycje, jak chcielibyśmy zaaranżować miejsce przed domem.
Niestety brakuje nam czasu aby zrobić jakąś komputerową wizualizację, ale jest kilka realizacji z internetu, które naprawdę przypadły nam do gustu.
Mamy dużą, właściwie to bardzo dużą działkę, na której stoi dom, dlatego musimy zagospodarować ją w taki sposób aby jej utrzymanie w pięknym stanie nie absorbowało całego naszego wolnego czasu, szczególnie dotyczy to koszenia trawy.
Kształt i kolor nawierzchni jaką zaplanujemy przed domem powinna harmonizować się otoczeniem i klimatem domu.

Pomysłów w internecie na nawierzchnię przed domem jest naprawdę sporo i są one całkiem nieźle opisane, tutaj chciałbym jedynie wymienić kilka przykładowych a skupić się na tej jednej, może dwóch przez nas wybranych.

Nawierzchnie na podjazd:
  1. z kostki betonowej czyli znana wszystkim betonowa kostka brukowa (polbruk, pozbruk)
  2. z płyt betonowych - j.w ale większe, mogą być gładkie lub we wzory, szare lub w różnych kolorach
  3. z betonu stemplowanego - płyta betonowa z wyciśniętymi specjalnym stemplem wzorami
  4. z klinkieru
  5. z tworzywa sztucznego (odsyłam do posta o Posadzkach żywicznych)
  6. ze żwiru
  7. z kamienia naturalnego
    - z kostki granitowej - dobrze znana wszystkich kostka w szarym kolorze, naturalna i bardzo trwała
    - z kamieni polnych (otoczaki)

Nawierzchnia ze żwiru
Wbrew panującej powszechnie opinii tego typu nawierzchnie, jeżeli zostaną prawidłowo wykonane, nie są nietrwałe, a ich koszt jest zdecydowanie najniższy w porównaniu do wykonania innych nawierzchni.
Sposób wykonania takiej nawierzchni zależy głównie od obciążeń jakimi będzie poddawana, tzn. czy będą po niej poruszać się samochody czy tylko ruch pieszy.
Ścieżka ogrodowa. Wystarczy jeżeli będzie zbudowana z jednej warstwy żwiru, grysu lub tłucznia - ważne aby materiał, którego użyjemy miał ostre końce, wtedy lepiej się klinuje wzajemnie co stabilizuje całą konstrukcję. Z tego względu nie nadaje się żwir rzeczny ze względu na zaokrąglone kształty.
Budując ścieżkę ogrodową z dwóch warstw można jako wierzchnią warstwę wykorzystać mieszaninę piasku, żwiru i gliny.
Droga żwirowa. Budowa takiej nawierzchni jest już znacznie trudniejsza. Składać się musi z kilku warstw, najczęściej 4-ech. Im głębiej tym grubszy kamień. Każda warstwa musi być odpowiednio zagęszczona. Na górne warstwy drogi żwirowej nie nadają się kruszywa z miękkich skał, m.in. dolomit czy marmur, ponieważ bardzo pylą.
Do wykonania nawierzchni żwirowej można wykorzystać specjalne panele o nazwie COREgravel o strukturze plastra miodu. Faktycznie, wykonanie nawierzchni przy ich pomocy jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze ale ich cena..... pozostawia bardzo, bardzo, bardzo wiele do życzenia!

Więcej na temat budowy znajdziecie:
  1. Maja w ogrodzie
  2. Poradnik ogrodniczy
  3. wymarzonyogrod.pl

Zdjęcie 1.
Zdjęcie 2. Źródło: Weranda Country
Zdjęcie 3. Źródło: Weranda Country
Zdjęcie 4. Źródło: Weranda Country

Naszym (a na pewno moim) faworytem na chwilę obecną jest zdjęcie 4. Całe podwórko wygląda ślicznie, naturalnie i wiejsko, a o to nam chodzi.


Nawierzchnia z kamienia naturalnego (na podstawie wymarzonyogrod.pl)
Taka nawierzchnia dla fanów naturalnych surowców. Nie nadaje się przed każdy dom, bezwarunkowo aby się dobrze prezentowała musi współgrać z domem i całym jego otoczeniem.
Do jej budowy można użyć wielu rodzajów kamieni np. granit lub bazalt. Surowiec z kamienia naturalnego najczęściej występuje w czterech postaciach: kostki, kamienia łamanego, kamienia łupanego lub kamienia polnego.
Kamień łamany (sortowany lub niesortowany) - używany głównie do umacniania brzegów rzek, do budowy murów oporowych lub jako ozdobny element ogrodu w postaci skalniaka.
Kamień łupany tzw. dziki bruk - posiada bardziej regularne kształty niż kamień łamany, ponieważ ma więcej powierzchni płaskiej co znakomicie nadaje się do budowy nawierzchni.
Kamień polny - zwykły kamień, najczęściej o kształcie owalnym. Nawierzchnie zbudowane z tego surowca są z reguły nierówne, najlepiej pasują do domów wiejskich lub drewnianych.

Kostki kamienne dobrze wyglądają w każdym otoczeniu, natomiast kamienie łamane i łupane warstwowo będą wyglądały efektownie przede wszystkim w ogrodach rustykalnych, wiejskich.




Zdjęcie 5. Kamień łupany  (tablica.pl)


Zdjęcie 6. Kamień łamany (kostkagranitowa.pl)


Zdjęcie 7. Droga z otoczaków (wymarzonyogrod.pl)


A Wy już wiecie jak będzie wyglądał i z czego będzie wykonany Wasz podjazd przed domem?
Czekamy na Wasze propozycje.



Pozdrawiamy.

6 komentarzy:

  1. Na początku spojrzałam i myślę luźne, będą latać. Ale dopiero potem przyjrzałam się i widze, że są ładnie podbijane. Efekt fenomenalny!

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny artykuł! Warty przejrzenia przez każdego, kto właśnie rozmyśla nad stworzeniem idealnego podjazdu do swojego domu :) Możliwości jest naprawdę wiele, wystarczy więc zasięgnąć nieco inspiracji, znaleźć sprawdzonego producenta i spełnić swoje marzenia o pięknej wizytówce swojego domu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawe inspiracje znalazły się w tym wpisie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja początkowo myślałem o płytach betonowych, ale ostatecznie zdecydowałem się na kostkę brukową i nie żałuję.

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie są to bardzo fajne pomoce i ja właśnie teraz jestem już na etapie robienia chodnika oraz podjazdu. Muszę dodać, że do tych prac wezwałem firmę https://bruk.warszawa.pl/ gdyż zależało mi bardzo na tym aby prace brukarskie były zrobione jak najlepiej.

    OdpowiedzUsuń