Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

środa, 31 grudnia 2014

Post techniczny - Okablowanie domu (o czym pamiętać)


W dzisiejszym poście chciałbym poruszyć bardzo ważną dla większości facetów kwestię przewodów w swoim domu.

Okablowanie domu nie jest łatwym zadaniem. Pomijam tutaj oczywiście przewody stricte elektryczne 230V, które w znacznym stopniu wiemy gdzie trzeba doprowadzić i wbrew pozorom nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy Panowie, ale o ich umiejscowieniu decydują nasze kochane Kobiety. W poście tym chciałbym skupić się raczej na instalacjach niskonapięciowych czyli:
  1. internet, telefon
  2. alarm, czujniki czadu, gazu usypiającego, zalania, czujki ruchu
  3. TV-SAT
  4. Monitoring
  5. sterowniki do pieca, czujniki temperatury
  6. sterowanie bramą garażową lub bramą wjazdową na posesję
  7. sterowanie kominkiem z DGP (z płaszczem wodnym)
  8. automatyczne nawadnianie
  9. Ogrzewanie podłogowe
  10. Odkurzacz centralny
  11. Inteligentny dom (w wersji minimalistycznej)
  12. Instalacja światłowodu

Dla wyjaśnienia, nie zamierzam tworzyć ze swojego domu niezależnego obiektu samodzielnie egzystującego, to ma być normalny, wiejski dom ale z niewielką ilością mechanizmów, które oboje z Patrycją stwierdziliśmy, że ułatwiają życie.
Założeniem jest położenie na tym etapie kilku kabli nadmiarowych, które w chwili układania nieco zwiększą koszt inwestycji ale będzie je można spokojnie wykorzystać w przyszłości. Wielokrotnie spotykam się ze świeżo wybudowanymi domami lub budynkami przemysłowymi, w których po położeniu tynków układa się dodatkowe przewody w listwach przypodłogowych bo czegoś się zapomniało lub nie przemyślało.

Niniejszy post jest też pewnym podsumowaniem moich przemyśleń i lektury naprawdę wielu opracowań, stron, forów internetowych. Chciałbym jednak wprowadzać tutaj również Wasze pomysły, które zaproponujecie i dzięki temu stworzyć coś w rodzaju kompendium Okablowania domu, dlatego uczulam, ten post będzie co jakiś czas modyfikowany!

INTERNET, TELEFON, STEROWNIKI
  • 2x skrętki do każdego pokoju (ilość pokoi: 3): 1x cat. 6 i 1x cat. 5e. Skrętki są uniwersalnym przewodem, po którym można puścić Internet, telefon, monitoring, dowolny sterownik, czujniki a nawet napięcie (PoE - Pover Over Ethernet). 
  • 4 x skrętka cat. 6 do pokoju dziennego w różne miejsca: 2x w miejscu TV i pozostałe 2x w inne przemyślane wcześniej miejsca(salon)
  • 4x skrętka cat. 6 na poddasze do zastosowań internetowych + 2x skrętka cat. 5e do zastosowań sterowania/czujników
  • Skrętka cat. 5e od sterownika pieca CO w kotłowni do regulatora temperatury w salonie. W to miejsce musi być również doprowadzony prąd 230V (tak wynika z instrukcji niektórych programowalnych regulatorów temperatury, które wymagają takiego zasilania do pracy). W moim domu przewidziałem 2 takie miejsca, w których możliwe, że kiedyś zostanie zamontowany taki regulator - salon i przejście między salonem i kuchnią
  • Skrętka cat. 5e do regulatora ogrzewania podłogowego w salonie, również poprowadzona do kotłowni w miejsce gdzie będą znajdować się rozdzielacze od podłogówki.
  • Skrętka cat.5e do czujnika temperatury zewnętrznej z kotłowni (gdzie będzie stał piec) przed garaż, aby można było podłączyć czujnik, który będzie dodatkowo sterował piecem.
Pomocne:
  • PoE - Wyliczanie spadków napięcia na skrętce


ALARM
Do układania instalacji alarmowej używa się "specjalnych" przewodów YTDY 6x0,5mm bez skręcenia. Firma Satel nie poleca stosowania skrętki komputerowej do podłączania czujek alarmowych - dlaczego? Lepiej jest z resztą używać przewodu YTDY bo jest nieco tańszy od skrętki. Ja zaplanowałem, że do instalacji alarmowej użyję przewodu YTDY 10x0,5mm - 10 żyłek/drutów. Czujki wprawdzie potrzebują mniej przewodów ale resztę pozostawię jako zapas.
Oczywiście nie będę się chwalił tutaj gdzie zamierzam rozmieścić czujki, ale uczulę o jakich należy pamiętać:
  • czujki czadu - KONIECZNIE w miejscach gdzie może pojawić się dym czyli w okolicy kominka, w kotłowni i garażu zaprogramowana do powiadamiania odpowiednich osób.
  • czujka gazów usypiających - najlepiej sypialnia
  • czujki ruchu - z rozsądkiem
  • czujki zalania - łazienki (w okolicy pralki, wanny), kotłownia (niedaleko pieca), kuchnia (zmywarka)
  • czujki dymu i ciepła (pożaru) - myślę, że warto ją przewidzieć wszędzie tam, gdzie może sie pojawić ogień czyli np. pokój dzienny bo jest tam kominek, kuchnia bo się gotuje, kotłownia, garaż


TV-SAT
Głównym przewodem jaki jest potrzebny do wykonania tej instalacji jest przewód koncentryczny. Najczęściej używa się do tego celu przewodu TRISET-113 o średnicy rdzenia 1,13mm. Ważne aby było to przewód wykonany z miedzi 100%Cu. Ja do tego celu wybrałem przewód Televes 214102, który w całości wykonany jest z miedzy, bez domieszek stali czy aluminium i posiada duży stopień ekranowania >73%.
Gdzie poprowadzę przewody:
  • pokój dzienny 3x: 2x potrzebne do PVR (Personal Video Recorder czyli potocznie nagrywanie z TV na dysk twardy dekodera) i 1x jako nadmiarowe/zapasowe bo kto wie jaka technologia wejdzie za 5 lat do użytku
  • do każdego pokoju 2x: 1x TV i 1x zapasowy
  • kuchnia 1x: gdyby kiedyś zachciało się Patrycji mieć mały TV w kuchni
  • poddasze: 3x w jednym kierunku i 3x w drugim kierunku
  • taras 1x: przewód do oglądania TV na tarasie
  • przyszła altana (grillownia, piec chlebowy, wędzarnia) 2x: 1x do TV, 1x zapasowy 

Wszystkie przewody sprowadzę w jednym, centralnym miejscu, do którego zostanie doprowadzony sygnał z anteny satelitarnej i anteny naziemnej i dalej przy pomocy multiswitcha rozprowadzony do poszczególnych pomieszczeń. Przykładowe schematy instalacji znajdziecie na stronie DIPOL. Na tej stornie znajdziecie naprawdę dużo informacji o instalacji nie tylko TV-SAT ale także LAN i innych łącznie z przykładowymi schematami i urządzeniami, które zrealizują założone cele.

MONITORING
W przyszłości planuję zamontować kilka kamer. Stwierdziłem, że dla bezpieczeństwa poprowadzę do tych punktów:
  • 1x skrętka cat. 5e ze sporym zapasem w miejscu docelowym
  • Przewód CCTV CAMSET/YAR 75-0.59/3.7+2x0.50 (lub 2x1mm2) z dwoma przewodami zasilającymi 230V, również z zapasem do podłączenia w miejscu docelowym
  • Dobrym pomysłem jest poprowadzenie identycznego zestawu przewodów w kierunku bramy, w miejscu gdzie przewidujemy mieć domofon/wideodomofon.


KOMINEK
(Uzupełnić)


AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU
(Uzupełnić)


OGRZEWANIE PODŁOGOWE
(Uzupełnić)




ODKURZACZ CENTRALNY
Tutaj nie ma specjalnie żadnej filozofii i wszystko jest raczej jasne. Razem z rurami układa się przewód sterujący 24V, który uruchamia odkurzacz. Przewód można podłączać na dwa sposoby.
Szczegółowe informacje znajdziecie w instrukcji montażu np. odkurzaczy Beam.
Instalacja odkurzacza jest na tyle prosta, że większość facetów powinna sobie z tym poradzić samodzielnie.


INTELIGENTNY DOM
Pod uwagę biorę jedynie kilka rozwiązań, których struktura jest dla mnie intuicyjna i w pełni zrozumiała bez konieczności uczestnictwa w jakiś specjalnych autoryzowanych szkoleniach.
SterBox
Nexwell

(uzupełnić)


INSTALACJA ŚWIATŁOWODU
(uzupełnić)


Piszcie proszę Wasze propozycje, każdą przemyślę, przeanalizuję i dopiszę do posta.
Sam będę dalej pracował nad tym postem i uzupełniał go o kolejne moje plany.





9 komentarzy:

  1. U mnie w Sielance wygląda to następująco:
    - 2x kabel TV, 1x skrętka w każdym pokoju (mam 4 sypialnie)
    - 2x kabel RTV, 2x skrętka w salonie do TV
    - w salonie kable do głośników (x5)
    - w każdym pokoju + 2x w salonie kabel 3 żyłowy we włącznikach światła do termostatu (w przyszłości), obecnie wykorzystywane do monitoringu temperatury po 1-wire
    - termostat na korytarzu
    - kable pomiędzy kotłownią a skrzynkami rozdzielaczy do sterowania podłogówką (w przyszłości), 1 skrzynka od kaloryferów, 2 od podłogówki
    - trochę kabli w kotłowni do monitoringu temperatur wody (1wire)
    - 2 x kabel na zewnątrz do termostatu i do 1wire
    - kable TV, sieciowe schodzą się na strychu, do uchwytu anteny mam wyprowadzone chyba 2x TV i 2xLAN (obecnie można wykorzystać do monitoringu)
    - monitoring wideo w oparciu o stary telefon z androidem (powiadomienia o ruchu, widok z 2 kamer) - program Alfred.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za komentarz i informacje. To cenne wiedza jak ktoś rozwiązał podobne dylematy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Słuchaj a nie masz jakiegoś znajomego z branży, który mógłby Ci pomóc w takich wyborach? To wiesz trzeba do specjalistów, oni sa na bieżąco i mają fajne rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam znajomego elektryka, bardzo dobrego elektryka ale niestety zajmuje się tylko instalacjami elektrycznymi.
      Ze specjalistami jest różnie, najczęściej polecają to na czym mają największy zarobek (identycznie jest z doradcami kredytowymi). Hydraulik specjalista też chciał mnie porobić na kilka tysięcy złotych dlatego ... wolę zaufać sobie niż "specjalistom".

      Usuń
  4. Bardzo przydatny wpis dla wszystkich, którzy stoją przed wyborem odpowiedniego okablowania. Świetnie, że poruszyłeś kwestie montażu czujników czadu i gazu. Wiele osób o tym zapomina, a to jest bardzo ważne, bo uchronić nas może przed śmiertelnym zagrożeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawy wpis! Myślę, że można się z niego naprawdę dużo dowiedzieć. Fajne rzeczy widziałam też ostatnio tutaj - zrodlo Instalacje elektryczne mogą być naprawdę bardzo skomplikowane, więc lepiej zabrać się do tego posiadając odpowiednią wiedzę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wpis jak najbardziej przydatny! Same informacje, które należy wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  7. Na pewno takie kwestie są ważne, ale jak dla mnie również niezwykle istotnym jest to aby wiedzieć również jakie usługi hydrauliczne mi się przydadzą. Na pewno warto w takiej sytuacji jest zaufać hydraulikowi https://hydraulik.wroclaw.pl/instalacje-i-uslugi/ i ja tak zrobiłem.

    OdpowiedzUsuń