Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

czwartek, 17 września 2015

Post techniczny - Przyłącze wodne i elektryczne

Czas zabrać się do roboty i przyspieszyć budowanie.
W pierwszej kolejności poszło wykonanie przyłączy wody bieżącej i elektryki. Na szczęście nie musimy składać dokumentów o pozwolenia i czekać na odpowiednią ekipę z poszczególnych firm, ponieważ na naszej działce już od wielu, wielu lat jest doprowadzona woda i prąd do budynków gospodarczych, musimy jedynie się podpiąć do już istniejącej infrastruktury.

Na początek minikoparka.
Wykopała głęboki na 150cm rowek o szerokości 25cm, w którym docelowo (prawie na samym dnie bo na głębokości 145cm ) na podsypce z piasku płukanego znajdą się rury PE od wody i nieco płycej bo na 80cm przewód elektryczny do zasilania całego domu.

Rury do wody jakie zastosowaliśmy:
  • Przyłącze wodociągowe: rura Pipelife PE 40x3,0 PN16, na 10m przed celem (kotłownią) zredukujemy na fi 32, zagwarantuje to odpowiednie ciśnienie.
  • Przyłącze do pompy głębinowej wprowadzone od razu do kotłowni: rura Pipelife  PE 40x3,0 PN16 - do zastosowania w przyszłości, jeżeli zajdzie potrzeba wykonania studni głębinowej to instalację będziemy już mieć wykonaną
  • Przyłącze do deszczówki, doprowadzone do kotłowni: rura Pipelife  PE 32x3,0 PN16 - do zastosowania w przyszłości. Wymyśliłem sobie, że być może kiedyś będę wykorzystywał wodę deszczową do spłukiwania w toaletach WC i do prania, ot taka moja fanaberia :).
W tym samym wykopie ułożyliśmy również przewód elektryczny do zasilania całego domu. Dodatkowo na tym samym poziomie poprowadziłem z rozdzielni w domu rurę Arot fi 50 do miejsca, w którym być może kiedyś będzie pompa głębinowa i altana (z tego samego przewodu będę czerpał prąd do oświetlenia altany). W tym przepuście będą również szły przewody antenowe TV do altany i przewody sterowania do bramy przesuwnej.
Drugą rurę arot fi 50 wyprowadziłem z garażu w tym samym miejscu co wchodzą rury od wody. Umieszczę w niej przewód do zasilania bramy wjazdowej na posesję i przewód do pompy w przydomowej oczyszczalni ścieków, gdyby kiedyś trzeba było przepompowywać wstępnie oczyszczone już ścieki gdzieś dalej, do jakiegoś oddalonego miejsca to też będę miał już możliwość łatwego podłączenia się bez kucia i kombinowania którędy poprowadzić przewody.

Na głębokości 80cm, na lekkiej podsypce z piasku ułożyliśmy ziemny kabel elektryczny aluminiowego YAKXS 4x25mm2 - długość: 55mb.

Bezpośrednio nad kablem umieściliśmy jeszcze w tym samym wykopie żółtą rurę drenarską fi 100 bez otworów, która odprowadza wodę z rynien pomieszczeń gospodarczych (warsztatu) do miejsca gdzie kiedyś stanie zbiornik na deszczówkę. I to była chyba najbardziej pracochłonna część całego przedsięwzięcia - wykonanie odpowiednich spadów zajęło najwięcej czasu.

Prace wykopaliskowe wyglądały mniej więcej tak jak na poniższych zdjęciach.



















W między czasie do wykopu dostały się różne zwierzaczki m.in. jaszczurki zwinki. Dwa dorosłe osobniki i jeden taki malutki. Wszystkie udało mi się wydostać na powierzchnię, jedną sfotografowałem :).





Po żniwach było bardzo sucho, nawet chwasty zaczęły na polu usychać. Udało się jednak zaorać i uprawić ziemie pod kolejny zasiew.
Pole świeżo po siewie rzepaku.



Widok od środka studni wodomierzowej



Przejście rur pod fundamentem. 1. Rura z wodociągu, 2. rura od studni głębinowej, 3. rura od deszczówki
Tak wygląda wykop z ułożonymi już rurami.





W garażu zostawiony duży zapas, ponieważ rurami należy dojść do kotłowni a garaż z kotłownią ma ponad 9 m. Przy okazji widać zakupiony materiał na bramy przesuwne.

Raz jeszcze wejście do studni wodomierzowej, niebieska rura wodociągowa do domu fi 40, czarna fi 32 rura do ujęcia wody na ogrodzie (koniecznie musi być spust wody na zimę w studni).




Przewód elektryczny dla bezpieczeństwa przed tym co w ziemi może się znaleźć ułożyliśmy również w rurze PE. Mieliśmy duże obawy, że przewód natrafi w ziemi na jakieś szkło, które po kilku zimach przetnie jego izolacje.  Koszt nieduży a wytrzymałość bardzo zwiększona.





Powoli kończymy prace, niebieska folia ostrzegawcza informująca, że w tym miejscu coś jest :)
Żółta rura - odprowadzenie deszczówki z rynny. Przy okazji układania rur poprawimy wjazd do garażu, poszerzymy, nadamy odpowiednie spady, będzie super.



Pieńki dwóch topoli, które wyrwaliśmy już prawie wypalone, schły ponad 2 lata i się doczekały, w końcu porządek!

35 komentarzy:

  1. Obszar wokół domu, wygląda jak prawdziwe pobojowisko, ale niestety taka jest kolej rzeczy, jak chce się mieć wszystko zrobione na tip-top. Podoba mi się pomysł ze zbiornikiem na deszczówkę, natomiast zastanawia mnie jak rozwiązaliście kwestię kanalizacji - miejsca sieć czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

    OdpowiedzUsuń
  2. Wkrótce rozpoczynam kolejne wykopy, tym razem odprowadzenie wody z rynien bo już zaczyna mnie denerwować woda zalewająca mi fundamenty.
    Na naszej wsi nie ma miejskiej sieci kanalizacyjnej dlatego mamy do wyrobu dwie (trzy wersje): szambo, oczyszczalnia ekologiczna z drenażem lub filtrem gruntowo-roślinnym lub oczyszczalnia biologiczna.
    Bardzo chciałbym zrobić oczyszczalnie ale po lekturze forum budowlanych zacząłem wątpić w opłacalność i wygodę korzystania. Muszę jeszcze z kimś to przedyskutować kto użytkuje taką oczyszczalnie od kilku lat. Chyba wkrótce napiszę jakiś post, może ktoś skomentuje i opowie mi swoje doświadczenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej, kiedy kolejny wpis? :)
    Plac wygląda jak pole walki, ale niestety tego się na budowie nie uniknie :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejny wpis opublikuję na dniach, muszę nanieść jeszcze tylko małe poprawki.

      Usuń
  4. Już się nie mogę doczekać kolejnego wpisu, mam nadzieję, że będzie sporo zdjęć z budowy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolejny wpis piszę już 2 tygodnie ale niestety nie ma w nim zdjęć z budowy. Aktualnie nic się u nas na budowie nie dzieje, dopiero w listopadzie wkracza hydraulik i elektryk. W między czasie będziemy zakopywać zbiornik do oczyszczalni i robić porządek przed domem. Wtedy na pewno powstanie mnóstwo fajnych zdjęć, które będę publikował sukcesywnie.

      Usuń
  5. Kamil Skłodowski18 stycznia 2019 13:50

    Ja na swojej działce czerpię wodę z studni wierconej. Polecam ten wybór w sytuacji gdy mamy utrudnione dojście do wodociągu. Przy budowie własnej studni warto jest uwzględnić dobrej jakości pompę do wydobywania czystej wody. Pompy głębinowe https://www.dostudni.pl/pompy-glebinowe,c1.html powinny przede wszystkim posiadać odpowiednie atesty i być zbudowane z materiałów odpornych na korozję. Jednym z najlepszych wyborów jest pompa głębinowa zbudowana z stali nierdzewnej.

    OdpowiedzUsuń
  6. Czy zamiast przyłącza do sieci miejskiej nie rozważałeś wywiercenia studni głębinowej? Myślę, że może to być lepszym rozwiązaniem, gdyż poniekąd uniezależnia to Ciebie od wodociągów. Tutaj: http://staltechnika.pl/oferta/swider-wiertniczy-slimak-sznek/ znajdziesz wszystko, czego potrzeba do wywiercenia studni.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja również doskonale kojarzę sytuację jak budowałem swój dom i robiłem takie przyłącza. Dlatego również jestem zdania, że w tym momencie można załatwiać dostawcę prądu do naszego domu. Jako, że mam firmę obok domu to zdecydowałem się na ofertę https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ która jak najbardziej jest skierowana do każdej z firm.

    OdpowiedzUsuń
  9. Super napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. Oczywiście takie przyłącza są ważne i nie ma tutaj żadnych kompromisów. Doskonale pamiętam, że w tym okresie ja również zdecydowałem się samodzielnie wykonać odżelaziacz wody https://www.dostudni.pl/jak-samemu-zrobic-odzelaziacz,b64.html aby była ona jeszcze lepsza.

    OdpowiedzUsuń
  11. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Faktycznie samo takie przyłącze jest bardzo ważne i moim zdaniem należy je zrobić bardzo dobrze. Również jeśli mamy hydrofor to warto przeczytać https://pytanieodom.pl/jak-podlaczyc-pompe-do-hydroforu/ aby wiedzieć jak podłączyć pompę do hydroforu.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  14. Woda w domu jest bardzo ważna i to nawet nie podlega żadnej dyskusji. Ja jestem zdania, że również fajnie jest zainteresować się wpisem https://tbs24.pl/jak-zbierac-i-wykorzystac-wode-deszczowa/ gdzie dokładnie opisano jak zbierać i wykorzystać wodę deszczową.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jeśli faktycznie już mamy przyłącze wodne to moim zdaniem wtedy bez problemu możemy zacząć nawadniać nasz ogród. Do tego na pewno przydadzą nam się sprawdzone systemy nawadniania z https://www.podlane.pl/ które ja już mam sprawdzone.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jak najbardziej jeśli chodzi o samą kwestię instalacji wodnej to na pewno warto zrobić ją dobrze. Ja jeszcze mogę dodać, że u mnie bez przeszkód działa pompa do podnoszenia ciśnienia https://www.dostudni.pl/pompy-do-podnoszenia-cisnienia,c119.html gdyż niestety było ono za niskie.

    OdpowiedzUsuń
  17. Faktycznie jest to dość poważna sprawa i na pewno od razu warto zainteresować się wyjściem wodnym do ogrodu. W takiej sytuacji będziemy mogli bez problemu podlewać nasz ogród. Myślę, że również warto jest zainteresować się tym co napisano w https://chceszmieszkac.pl/jaki-wybrac-system-sterowania-nawadnianiem-do-swojego-ogrodu/ i wybrać dobry system sterowania nawadnianiem.

    OdpowiedzUsuń
  18. Oczywiście samo podłączenie wody jest niezwykle ważne i moim zdaniem należy mieć to na uwadze. Ja jako, że posiadam duży ogród to również po przeczytaniu https://twojogrodek.pl/Jaka-pompe-cisnieniowa-kupic-do-duzego-ogrodu wiem jaką pompę ciśnieniową mam do niego kupić.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wszystko macie projekcie, warto przypilnować, żeby było to dobrze zrobione, no ale tu w sumie geodeta wszystko wyznacza. Jak robicie przyłącze wody to może hydraulik gdańsk, też do wykonania samych instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  20. Zdecydowanie w przypadku samej instalacji wodnej jak i przyłącza to powierzmy te prace na pewno sprawdzonemu hydraulikowi. Właśnie dlatego ja od razu skontaktowałem się z hydraulikiem https://www.hydraulik.w.poznaniu.pl/ aby mieć pewność co do jakości wykonanej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  21. Ogólnie same przyłącza wodne są bardzo ważne i jak najbardziej warto jest aby wykonał je zaufany hydraulik. Na pewno ja mogę polecić każdemu sprawdzonego fachowca z https://hydraulik-warszawa.pl/ gdyż wiem, że warto na nim polegać.

    OdpowiedzUsuń
  22. Myślę, że samo podłączenie wody do naszego nowego domu jest niezwykle ważne i właśnie dlatego ja również bardzo chętnie z takiego rozwiązania skorzystałam zamiast studni głębinowej. Od razu zadzwoniłam po fachowca z https://hydraulik.wroclaw.pl/instalacje-i-uslugi/instalacje-wodno-kanalizacyjne/ i ten hydraulik u mnie zajął się całością prac.

    OdpowiedzUsuń
  23. Jak najbardziej takie rozwiązania są ważne i jak już tu napisano to również fajnie jest wiedzieć któremu hydraulikowi to zlecić. Ja korzystam najczęściej z usług http://hydraulik-lodz.pl/ i wiem, że jest to rozsądne rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  24. Mnie za to w ostatnim czasie najbardziej interesowało przyłącze prądu i wiem, że będę potrzebował dobrego elektryka. Właśnie dlatego do razu skontaktowałem się z fachowcem od http://elektryk.i-lodz.pl/ i całość prac udało się fajnie zrealizować.

    OdpowiedzUsuń
  25. Tak się składa, że właśnie wszelkiego rodzaju instalacje elektryczne są ważne i ja również jestem zdania, że fajnie jest wiedzieć o nich jak najwięcej. Za każdym razem jak potrzebuję pomocy w tym obszarze to wiem, że elektryk z https://elektryk-wroclaw.pl/oferta/ jest w stanie mi pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  26. Tak jak piszą poprzednicy to bardzo ważną kwestią jest również to aby właśnie przyłącze wodne było jak najlepiej wykonane. U mnie takimi rzeczami zajmował się hydraulik http://hydraulik-lodz.pl/ i dziś już wiem, że to był bardzo mądry wybór fachowca.

    OdpowiedzUsuń
  27. Do wykonania przyłączy przyda się sprawdzona ekipa. U mnie świetnie sprawdził się hydraulik, na którego namiary znalazłem na stronie https://www.hydraulik.poznan.pl/.

    OdpowiedzUsuń
  28. Ogólnie gdy chodzi o takie kwestie to również dobrze jest wiedzieć komu najlepiej jest zlecić prace hydrauliczne. Na pewno wartym uwagi jest fachowiec z https://warszawskihydraulik.pl/ i jak dla mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  29. Hydraulika to dziedzina, która wymaga zaawansowanej wiedzy i umiejętności. Na stronie https://hydraulikon.pl/ znajdziesz wykwalifikowanych hydraulików, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie. Klikając w link, przeniesiesz się do miejsca, gdzie fachowość i zaangażowanie są gwarantowane.

    OdpowiedzUsuń