Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

wtorek, 18 lutego 2014

Post techniczny - Obudowa komina

Dogrywając szczegóły obróbki dachu z firmą wykonawczą, trzeba zdecydować czym wykończyć komin systemowy Plewa, aby można było łatwo wykonać dolną obróbkę blacharską.
Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ponieważ pustaki kominów systemowych mają dość cienkie ścianki, wcinanie się bezpośrednio w taki element można znacząco go osłabić.
Jak więc obrobić komin aby wyglądał on ładnie i był dobrze zabezpieczony przed wpływem wilgoci (wody opadowej)?

Pierwsze sugestie jakie usłyszeliśmy już na etapie robienia więźby dachowej to ocieplenie ścian komina styropianem, na to siatka i tynk elewacyjny. Nie jest to złe rozwiązanie, jeżeli dobierze się odpowiedni kolor to komin prezentuje się bardzo ładnie.

Tynki cienkowarstwowe na ociepleniu, które można zastosować do wykończenia komina:
  1. Tynki akrylowe
  2. Tynki silikatowe
  3. Tynki mineralne
  4. Tynki tradycyjne
  5. Tynki silikonowe


Obróbka komina z blachy trapezowej
W miniony weekend objeździłem wszystkie osiedla domków jednorodzinnych w naszym mieście w poszukiwaniu ładnego komina. Jest dużo ładnych kominów, kolorów ale ... wszystko zrobione z tego samego materiału - cegła klinkierowa. Nuda!
A co powie internet?
Znalazłem zdjęcie ciekawej obróbki komina blachą trapezową T-8. Interesujące.
Jedyne do czego miałbym zastrzeżenia to kierunek trapezów, tzn. wg mnie, lepiej byłoby gdyby były one ustawione w pionie, a nie poziomie. Ustawienie w pionie (wygląda zdecydowanie mniej okazale) lepiej odprowadzi wodę opadową na dół.
Ustawienie ich w poziomie (wygląda bardzo fajnie) spowoduje, że woda będzie spływać do narożnika a tam  teoretycznie ma kontakt z deską stelażową.
Okazuje się, że faktycznie jest tak jak się obawiałem, jeżeli deszcz będzie zacinał to w narożnikach może pojawić się woda ale dobrze wykonana dolna obróbka komina zapobiega przedostawaniu się wody niżej - jest to opinia osoby, która ma duże pojęcie o obróbkach blacharskich, dlatego zna temat doskonale.
I to właściwie pomogło nam podjąć ostateczną decyzję w sprawie komina - robimy obróbkę blachą trapezową T-8.





Źródło: mLuksus




Źródło: Jardach



Pozdrawiamy.
Wkrótce kolejne tematy o kryciu dachu.

4 komentarze:

  1. Moim zdaniem najlepszy w tej chwili na rynku sposób wykończenia komina to gotowa obudowa systemowo-modułowa z wentylacją, montowana bez ingerencji w komin (nie tracimy gwarancji producenta kominów systemowych) na konstrukcji stalowej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To znaczy, że taka gotowa obudowa komina robiona jest na zamówienie, tak? Nie bardzo rozumiem jak to miałoby spasować się z moim kominem, ponieważ szerokość kominów wentylacyjnych jest różna w zależności od producenta. W internecie poszukałem coś co nazywa się Fasada Plus. Wygląda bardzo ładnie, ładna jest też cena za komin.

      Usuń
  2. A ja teraz bym chyba już postawiła na ogrzewanie pompą ciepła. Plus ogromny, że jest to zupełnie bezobsługowy sposób, wystarczy ustawić temperaturę oczekiwaną w pomieszczeniu i już. Z tymże razem z pompą zamontowałbym fotowoltaikę aby rachunki za prąd były mniejsze. Na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ można sprawdzić ceny gotowych zestawów fotowoltaicznych. Ten instalator kompleksowo wykonuje realizacje, od momentu wyliczenia zapotrzebowania po serwis instalacji.

    OdpowiedzUsuń