Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

poniedziałek, 24 lutego 2014

Nasz dach to mLuksus

W chwili kiedy zdecydowaliśmy, że w 2014 roku będziemy kończyć dach, rozpoczęliśmy poszukiwania czym go pokryjemy, gdzie kupimy towar, a także kto i za ile go wykona, a może zrobimy to sami?

Zrobiliśmy kilka wycen, byliśmy w kilku lokalnych firmach, hurtowniach od których otrzymaliśmy oferty na gonty i blachę na rąbek. Od samego początku braliśmy tylko te dwie opcje pod uwagę. Patrycja uparła się na gont, mi bardziej podobała się blacha płaska.

Pokrycie blachą na rąbek jest drogie i jak później się dowiedzieliśmy, musi być bardzo dobry fachowiec, który położy blachę tak, żeby nie było widać nierówności. Tego się wystraszyłem. Upewniło mnie to, że gont to bardzo dobre rozwiązanie.

Po tych kilku wizytach w hurtowniach w okolicznych większych miastach czułem pewien niedosyt i takie niedopieszczenie klienta. Przeglądając zdjęcia gontów w internecie znalazłem firmę mLuksus, która specjalizuje się w sprzedaży i usługach dekarskich gontów. Przeczytałem informacje na ich stronie internetowej i wypełniłem formularz Kalkulacji dachu, zrobię kontrofertę do lokalnych, pomyślałem.
Następnego dnia mega zaskoczenie. Dzwoni telefon i gość wypytuje mnie o detale, którymi nikt wcześniej się nie interesował na etapie wyceny. Rozmowa jakieś 30 min. Następnego dnia kolejna rozmowa, kolejne szczegóły, kolejne pytania. Ooo, podoba mi się, jeszcze nikt nie włożył tyle wysiłku w analizę mojego dachu co handlowiec z mLuksus. Kilkakrotnie sprowadzał mnie też na ziemię doradzając fajniejsze rozwiązania i porządnie je argumentując. Trudno było się nie zgodzić. Po kilku dniach otrzymałem wycenę!
Nooo, powiem szczerze, kolejny szok.
Wyceny z poprzednich firm sprawiały wrażenie przygotowywanych na szybko, uwzględniony jedynie koszt gontu, gont kalenicowy, gwoździe i tyle. Gdybym się zdecydował na taką ofertę, byłbym nieziemsko zaskoczony na placu budowy ile dodatkowej kasy musiałbym jeszcze wyłożyć na opierzenia i inne tematy.
Oferta mLuksus przygotowana była tak dokładnie, że można z niej wyczytać wszystko. Uwzględnione zostały wszystkie, dosłownie wszystkie materiały potrzebne do wykonania mojego dachu, gwoździe, ich długość, grubość, deski stelażowe, silikony, taśmy, rynny, blacha do obróbki wiatrownic, pas nadrynnowy, podrynnowy, dosłownie wszystko, nawet wkręty.
Przeanalizowaliśmy ofertę i rozpoczęły się kolejne rozmowy. Otrzymaliśmy zaproszenie do siedzimy firmy. Szybka reorganizacja planów i ciach, jedziemy w sobotę całą naszą ekipą, odległość ok. 200 km. Wizyta była bardzo przydatna, duże, naprawdę duże wystawy gontów (takich jeszcze nie widziałem), wszystkie obrobione, wykończone. "Wystawka" pomogła nam w wyborze koloru gontu - Owens Brownwood. Poza tym, po 1,5-godzinnych rozmowach w biurze handlowiec pojechał z nami do pobliskiej miejscowości, aby pokazać nam kilka realizacji - wyglądają rewelacyjnie.

Rozmowy i negocjacje bardzo sympatyczne, przy filiżance kawy, zakończyły się pełnym sukcesem. Rozważyliśmy wiele wariantów, firma jest naprawdę elastyczna i jak do tej pory widać, że bardzo zależy im na klientach. Pełen profesjonalizm i doskonała atmosfera. Myślę,że każdy wychodzi od nich tak samo zadowolony jak my.

Wycena, rozmowy, doradztwo, negocjacje poszły rewelacyjnie. A wykonanie? Zobaczymy, wstępnie umówione na koniec czerwca.








wtorek, 18 lutego 2014

Post techniczny - Obudowa komina

Dogrywając szczegóły obróbki dachu z firmą wykonawczą, trzeba zdecydować czym wykończyć komin systemowy Plewa, aby można było łatwo wykonać dolną obróbkę blacharską.
Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, ponieważ pustaki kominów systemowych mają dość cienkie ścianki, wcinanie się bezpośrednio w taki element można znacząco go osłabić.
Jak więc obrobić komin aby wyglądał on ładnie i był dobrze zabezpieczony przed wpływem wilgoci (wody opadowej)?

Pierwsze sugestie jakie usłyszeliśmy już na etapie robienia więźby dachowej to ocieplenie ścian komina styropianem, na to siatka i tynk elewacyjny. Nie jest to złe rozwiązanie, jeżeli dobierze się odpowiedni kolor to komin prezentuje się bardzo ładnie.

Tynki cienkowarstwowe na ociepleniu, które można zastosować do wykończenia komina:
  1. Tynki akrylowe
  2. Tynki silikatowe
  3. Tynki mineralne
  4. Tynki tradycyjne
  5. Tynki silikonowe


Obróbka komina z blachy trapezowej
W miniony weekend objeździłem wszystkie osiedla domków jednorodzinnych w naszym mieście w poszukiwaniu ładnego komina. Jest dużo ładnych kominów, kolorów ale ... wszystko zrobione z tego samego materiału - cegła klinkierowa. Nuda!
A co powie internet?
Znalazłem zdjęcie ciekawej obróbki komina blachą trapezową T-8. Interesujące.
Jedyne do czego miałbym zastrzeżenia to kierunek trapezów, tzn. wg mnie, lepiej byłoby gdyby były one ustawione w pionie, a nie poziomie. Ustawienie w pionie (wygląda zdecydowanie mniej okazale) lepiej odprowadzi wodę opadową na dół.
Ustawienie ich w poziomie (wygląda bardzo fajnie) spowoduje, że woda będzie spływać do narożnika a tam  teoretycznie ma kontakt z deską stelażową.
Okazuje się, że faktycznie jest tak jak się obawiałem, jeżeli deszcz będzie zacinał to w narożnikach może pojawić się woda ale dobrze wykonana dolna obróbka komina zapobiega przedostawaniu się wody niżej - jest to opinia osoby, która ma duże pojęcie o obróbkach blacharskich, dlatego zna temat doskonale.
I to właściwie pomogło nam podjąć ostateczną decyzję w sprawie komina - robimy obróbkę blachą trapezową T-8.





Źródło: mLuksus




Źródło: Jardach



Pozdrawiamy.
Wkrótce kolejne tematy o kryciu dachu.

środa, 5 lutego 2014

A jednak GONT!

Postanowione! Na naszym dachu będą gonty bitumiczne.

Do rozstrzygnięcia pozostaje tylko kilka kwestii z tym związanych:

  1. Wybór producenta amerykańskich gontów: GAF czy Owens Corning?
  2. Jaki kolor
  3. Kolor rynien
  4. Czym obrobić kominy przed położeniem gontów
  5. Kto nam ułoży ten gont na dachu?
Do tego czasu zdążyliśmy zgromadzić już klika wycen naszego dachu. Nie ma znaczących różnic cenowych, zarówno GAF jak i Owens są w niemal identycznej cenie za m2. Wyglądają również podobnie, bardzo podobnie. Producent Owens Corning posiada znacznie większy wybór kolorystyczny gontów i to przemawia na jego PLUS.
Na dniach jesteśmy umówieni na wizytę w dużej, znanej i renomowanej hurtowni tego typu pokryć dachowych (po wizycie napiszemy wrażenia i zdradzimy co to za hurtownia).
Jeżeli negocjacje wypadną pomyślnie, będziemy mieli już konkretny plan na lato 2014.
O wszystkim Wam napiszemy.

Tymczasem kilka zdjęć dachów pokrytych gontem GAF i Owens Corning.


GAF



Źródło: JAW

Źródło: JAW

Owens Corning


Źródło: grupapsb.com..pl