Blog jest wymarzonym miejscem prezentacji naszych pomysłów wykończenia domu, jest też dobrym miejscem aby to co chodzi nam po głowie zapisać w jednym miejscu, żebyśmy później nie musieli się zastanawiać w jaki sposób chcieliśmy to kiedyś zrobić.
Każdy ma oczywiście swój gust, każdy ma swoją wizję urządzenia mieszkania, domu, salonu i z tym się nie dyskutuje.
Dziś chcielibyśmy Wam przestawić naszą propozycję obudowy wkładu kominkowego.
- Wkład kominkowy obudowany starymi kaflami, takimi z jakich nasze babcie miały wykonane piece kaflowe, pamiętacie? Nie wszystkim się to oczywiście podoba, przyznaję, jest specyficzne ale za to bardzo, bardzo trwała. Wybór kafli jest naprawdę szeroki, mogą być wzorzyste, kolorowe, z rysunkiem, z przetłoczeniami, ale można kupić też całkowicie gładkie.
Kilka innych propozycji kominków z ceramiki znajdziecie w Manufakturze Ceramicznej. - Płyty kartonowo-gipsowe. Obudowywanie wkładu kominkowego tym materiałem jest niestety chyba nie do końca dobrym rozwiązaniem - na łączeniach płyt prędzej czy później pojawią się rysy, pęknięcia ze względu na rozszerzalność cieplną materiału. Nawet jeżeli powierzchnia płyt od wewnątrz zostanie szczelnie wyłożona niepalną wełną z powłoką aluminiową to i tak temperatura wewnątrz jest tak wysoka, że przy dłuższym paleniu w kominku, że płyta regipsowa nagrzeje się, co powoduje pęknięcia gipsu maskującego na wszystkich łączeniach. Faktem jest, że nie zawsze jest możliwość wykonania obudowy kominka ciężkimi materiałami, ze względu chociażby na ich masę lub stopień skomplikowania projektu zabudowy wkładu.
Poniżej jedna z inspiracji, która naprawdę nam się spodobała, jeśli chodzi o płyty kartonowo-gipsowe.
- Z naturalnego surowca - kamień. To jest specyficzny materiał do zabudowy wkładu kominkowego, specyficzny zarówno pod względem wyglądu jak i umiejętności jego wykonania. Niewiele mogę powiedzieć na jego temat poza sprawą zupełnie oczywistą - dobrze wykonany wytrzyma wieki :).
- Cegła pełna - najpiękniejszy wg nas surowiec do obudowy wkładu kominkowego. Do tego celu nadają się chyba wszystkie rodzaje cegieł pełnych, zwykłe wypalane tradycyjnie, klinkierowe lub też szamotowe. Z tego co udało mi się doczytać w internecie, konieczne jest aby przy ich budowie korzystać z zaprawy szamotowej, jest bardziej odporna na wysoką temperaturę i lepiej pracuje tzn. nie powoduje pęknięć.
- Z betonu. Wyglądają nowocześnie, surowo i nie do końca odpowiadają naszym gustom wiejskiego życia, dlatego nasze zainteresowanie tego typu zabudową jest bardzo ograniczone.
- Surowiec naturalny - drewno, deski. Piękne!
-
Można by jeszcze długo punktować i prezentować zdjęcia z realizacji. Każdy jednak musi znaleźć swój styl i za nim podążać. Nam najbardziej podobają się kafle, cegła pełna w połączeniu z drewnem lub obudowa z samych desek. Którą wybierzemy? Chyba sami jeszcze nie jesteśmy zdecydowani!
Pozdrawiamy.
Z ostatniej chwili, znalezione w necie:
Zrobiszsam.pl - Obudowa kominka - taka obudowa kominka bardzo dobrze zamaskuje pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych. Super wygląda i przeciętny facet może wykonać to samodzielnie przy butelce... zimnego napoju :).
Z ostatniej chwili, znalezione w necie:
Zrobiszsam.pl - Obudowa kominka - taka obudowa kominka bardzo dobrze zamaskuje pęknięcia płyt gipsowo-kartonowych. Super wygląda i przeciętny facet może wykonać to samodzielnie przy butelce... zimnego napoju :).
Mi się podoba kominek 2 lub 3, dziekuję Ci Patrycjo wiele propozycji znalazłam tu do naszego domu, każdego dnia czekam na nowy wpis. pozdrawiam Krysia
OdpowiedzUsuńWitaj Krysiu! Cieszę się, że podobają Ci się nasze kominkowe inspirację :) My cały czas szukamy, choć w tej chwili najbliżej naszemu sercu jest cegła pełna :) Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńJak patrzę na te wszystkie zdjęcia to w szoku jestem jak można sobie świetnie zaaranżować kominek u siebie. Rozwiązań jest wiele, nawet jeśli chodzi o wkłady kominkowe to można wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Mnie to cieszy, że producenci tak się starają sprostać różnym oczekiwaniom.
OdpowiedzUsuńklimatycznie is tylowo
OdpowiedzUsuńBardzo mi się wszystko podoba
OdpowiedzUsuńKominek w salonie potrafi stworzyć niesamowitą atmosferę zwłaszcza w chłodne wieczory.
OdpowiedzUsuń