Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

wtorek, 13 stycznia 2015

Post techniczny - Ścianki działowe

Przyszedł czas na murowanie ścianek działowych. Zima jaka jest każdy widzi i wie, dlatego trzeba zabrać się do pracy i wykorzystać ten czas.
Oczywiście podstawowe pytanie w tej kwestii, z czego je zbudować?
Ano propozycji jest kilka, każda dobra, ale która najlepsza?
Wymaganie jakie postawiliśmy to duża izolacyjność akustyczna. Chcemy aby jak najlepiej izolowały pomieszczenia pod względem hałasu (dźwięku).
Pewnie większość osób wie jak to jest przyjemnie słyszeć co sąsiad robi zaraz za ścianą :).

Z dostępnych na rynku materiałów najlepszą izolacyjność mają bloczki silikatowe (Silka). Im większa gęstość materiałów tym lepsza izolacyjność akustyczna ale też większy ciężar. Bloczki silikatowe są zdecydowanie najcięższe z dostępnych materiałów (pomijam bloczki betonowe) to sprawia, ze przy budowie ścianek działowych z tych materiałów konieczny jest porządny chudziak lub niewielki fundament aby rozłożyć ciężar ścianki.

Zastanawialiśmy się również nad lekkimi bloczkami z betonu komórkowego, który układa się na klej. Jego zalety są bezapelacyjne, są lekkie, duże, szybko się z nich muruje ale mimo wszystko ich izolacyjność jest mniejsza.


Źródło: Murator



W składzie budowlanym sprzedawca zadał mi pytanie z czego jest zbudowany dom. Porotherm. No to na ścianki działowe też powinno się brać ten sam materiał.
Sprawdziłem izolacyjność akustyczną, ceny i okazało się, że Winderberger Porotherm 11,5 P+W jest "złotym środkiem". Ma dobrą izolacyjność, bardzo dobrą cenę i muruje się go na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną.


Źródło: www.wienerberger.pl/

Wymiary115x498x238 mm
Masaok. 11 kg/szt.
Zużycie8 szt./m²
Zużycie zaprawy7 l/m²
Klasa wytrzymałości10
Współczynnik przenikania ciepłaU=1,83** W/m²K
**zaprawa zwykła

Źródło: www.wienerberger.pl/

Wysokość71 mm
Szerokość115 mm
Długość750 ÷ 3000 co 250 mm
Masaok. 16 kg/mb



O czym należy pamiętać stawiając ściany działowe?
O kilku zasadach:
  • najpierw izolacja przeciwwilgociowa
  • wiązanie ścian działowych z nośnymi
    • przy pomocy łączników/kotew (płaskowników) mocowanych do ścian nośnych przy pomocy kołków rozporowych lub wbetonowanych w co drugą spoinę w trakcie stawiania ścian nośnych
    • wcięcie co drugą cegłę ściany działowej w ścianę nośną tzw. strzępia
    • wycięcie/wykucie bruzdy na całej wysokości ściany działowej w ścianie nośnej
  • wypełnienie szczeliny 1-2cm między ścianą działową a stropem materiałem elastycznym np. pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Zabezpieczy to ścianę przed pękaniem w wyniku osiadania (pracy) stropu.

Źródło: http://domiwnetrza.pl/



3 komentarze: