W dzisiejszym poście chciałbym poruszyć bardzo ważną dla większości facetów kwestię przewodów w swoim domu.
Okablowanie domu nie jest łatwym zadaniem. Pomijam tutaj oczywiście przewody stricte elektryczne 230V, które w znacznym stopniu wiemy gdzie trzeba doprowadzić i wbrew pozorom nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy Panowie, ale o ich umiejscowieniu decydują nasze kochane Kobiety. W poście tym chciałbym skupić się raczej na instalacjach niskonapięciowych czyli:
- internet, telefon
- alarm, czujniki czadu, gazu usypiającego, zalania, czujki ruchu
- TV-SAT
- Monitoring
- sterowniki do pieca, czujniki temperatury
- sterowanie bramą garażową lub bramą wjazdową na posesję
- sterowanie kominkiem z DGP (z płaszczem wodnym)
- automatyczne nawadnianie
- Ogrzewanie podłogowe
- Odkurzacz centralny
- Inteligentny dom (w wersji minimalistycznej)
- Instalacja światłowodu
Dla wyjaśnienia, nie zamierzam tworzyć ze swojego domu niezależnego obiektu samodzielnie egzystującego, to ma być normalny, wiejski dom ale z niewielką ilością mechanizmów, które oboje z Patrycją stwierdziliśmy, że ułatwiają życie.
Założeniem jest położenie na tym etapie kilku kabli nadmiarowych, które w chwili układania nieco zwiększą koszt inwestycji ale będzie je można spokojnie wykorzystać w przyszłości. Wielokrotnie spotykam się ze świeżo wybudowanymi domami lub budynkami przemysłowymi, w których po położeniu tynków układa się dodatkowe przewody w listwach przypodłogowych bo czegoś się zapomniało lub nie przemyślało.
Niniejszy post jest też pewnym podsumowaniem moich przemyśleń i lektury naprawdę wielu opracowań, stron, forów internetowych. Chciałbym jednak wprowadzać tutaj również Wasze pomysły, które zaproponujecie i dzięki temu stworzyć coś w rodzaju kompendium Okablowania domu, dlatego uczulam, ten post będzie co jakiś czas modyfikowany!
INTERNET, TELEFON, STEROWNIKI
- 2x skrętki do każdego pokoju (ilość pokoi: 3): 1x cat. 6 i 1x cat. 5e. Skrętki są uniwersalnym przewodem, po którym można puścić Internet, telefon, monitoring, dowolny sterownik, czujniki a nawet napięcie (PoE - Pover Over Ethernet).
- 4 x skrętka cat. 6 do pokoju dziennego w różne miejsca: 2x w miejscu TV i pozostałe 2x w inne przemyślane wcześniej miejsca(salon)
- 4x skrętka cat. 6 na poddasze do zastosowań internetowych + 2x skrętka cat. 5e do zastosowań sterowania/czujników
- Skrętka cat. 5e od sterownika pieca CO w kotłowni do regulatora temperatury w salonie. W to miejsce musi być również doprowadzony prąd 230V (tak wynika z instrukcji niektórych programowalnych regulatorów temperatury, które wymagają takiego zasilania do pracy). W moim domu przewidziałem 2 takie miejsca, w których możliwe, że kiedyś zostanie zamontowany taki regulator - salon i przejście między salonem i kuchnią
- Skrętka cat. 5e do regulatora ogrzewania podłogowego w salonie, również poprowadzona do kotłowni w miejsce gdzie będą znajdować się rozdzielacze od podłogówki.
- Skrętka cat.5e do czujnika temperatury zewnętrznej z kotłowni (gdzie będzie stał piec) przed garaż, aby można było podłączyć czujnik, który będzie dodatkowo sterował piecem.
- PoE - Wyliczanie spadków napięcia na skrętce
ALARM
Do układania instalacji alarmowej używa się "specjalnych" przewodów YTDY 6x0,5mm bez skręcenia. Firma Satel nie poleca stosowania skrętki komputerowej do podłączania czujek alarmowych - dlaczego? Lepiej jest z resztą używać przewodu YTDY bo jest nieco tańszy od skrętki. Ja zaplanowałem, że do instalacji alarmowej użyję przewodu YTDY 10x0,5mm - 10 żyłek/drutów. Czujki wprawdzie potrzebują mniej przewodów ale resztę pozostawię jako zapas.
Oczywiście nie będę się chwalił tutaj gdzie zamierzam rozmieścić czujki, ale uczulę o jakich należy pamiętać:
- czujki czadu - KONIECZNIE w miejscach gdzie może pojawić się dym czyli w okolicy kominka, w kotłowni i garażu zaprogramowana do powiadamiania odpowiednich osób.
- czujka gazów usypiających - najlepiej sypialnia
- czujki ruchu - z rozsądkiem
- czujki zalania - łazienki (w okolicy pralki, wanny), kotłownia (niedaleko pieca), kuchnia (zmywarka)
- czujki dymu i ciepła (pożaru) - myślę, że warto ją przewidzieć wszędzie tam, gdzie może sie pojawić ogień czyli np. pokój dzienny bo jest tam kominek, kuchnia bo się gotuje, kotłownia, garaż
TV-SAT
Głównym przewodem jaki jest potrzebny do wykonania tej instalacji jest przewód koncentryczny. Najczęściej używa się do tego celu przewodu TRISET-113 o średnicy rdzenia 1,13mm. Ważne aby było to przewód wykonany z miedzi 100%Cu. Ja do tego celu wybrałem przewód Televes 214102, który w całości wykonany jest z miedzy, bez domieszek stali czy aluminium i posiada duży stopień ekranowania >73%.
Gdzie poprowadzę przewody:
- pokój dzienny 3x: 2x potrzebne do PVR (Personal Video Recorder czyli potocznie nagrywanie z TV na dysk twardy dekodera) i 1x jako nadmiarowe/zapasowe bo kto wie jaka technologia wejdzie za 5 lat do użytku
- do każdego pokoju 2x: 1x TV i 1x zapasowy
- kuchnia 1x: gdyby kiedyś zachciało się Patrycji mieć mały TV w kuchni
- poddasze: 3x w jednym kierunku i 3x w drugim kierunku
- taras 1x: przewód do oglądania TV na tarasie
- przyszła altana (grillownia, piec chlebowy, wędzarnia) 2x: 1x do TV, 1x zapasowy
Wszystkie przewody sprowadzę w jednym, centralnym miejscu, do którego zostanie doprowadzony sygnał z anteny satelitarnej i anteny naziemnej i dalej przy pomocy multiswitcha rozprowadzony do poszczególnych pomieszczeń. Przykładowe schematy instalacji znajdziecie na stronie DIPOL. Na tej stornie znajdziecie naprawdę dużo informacji o instalacji nie tylko TV-SAT ale także LAN i innych łącznie z przykładowymi schematami i urządzeniami, które zrealizują założone cele.
MONITORING
W przyszłości planuję zamontować kilka kamer. Stwierdziłem, że dla bezpieczeństwa poprowadzę do tych punktów:
- 1x skrętka cat. 5e ze sporym zapasem w miejscu docelowym
- Przewód CCTV CAMSET/YAR 75-0.59/3.7+2x0.50 (lub 2x1mm2) z dwoma przewodami zasilającymi 230V, również z zapasem do podłączenia w miejscu docelowym
- Dobrym pomysłem jest poprowadzenie identycznego zestawu przewodów w kierunku bramy, w miejscu gdzie przewidujemy mieć domofon/wideodomofon.
KOMINEK
(Uzupełnić)
AUTOMATYCZNE NAWADNIANIE OGRODU
(Uzupełnić)
OGRZEWANIE PODŁOGOWE
(Uzupełnić)
ODKURZACZ CENTRALNY
Tutaj nie ma specjalnie żadnej filozofii i wszystko jest raczej jasne. Razem z rurami układa się przewód sterujący 24V, który uruchamia odkurzacz. Przewód można podłączać na dwa sposoby.
Szczegółowe informacje znajdziecie w instrukcji montażu np. odkurzaczy Beam.
Instalacja odkurzacza jest na tyle prosta, że większość facetów powinna sobie z tym poradzić samodzielnie.
INTELIGENTNY DOM
Pod uwagę biorę jedynie kilka rozwiązań, których struktura jest dla mnie intuicyjna i w pełni zrozumiała bez konieczności uczestnictwa w jakiś specjalnych autoryzowanych szkoleniach.
SterBox
Nexwell
(uzupełnić)
INSTALACJA ŚWIATŁOWODU
(uzupełnić)
Piszcie proszę Wasze propozycje, każdą przemyślę, przeanalizuję i dopiszę do posta.
Sam będę dalej pracował nad tym postem i uzupełniał go o kolejne moje plany.