Wizualizacja Sielanka II A

Wizualizacja Sielanka II A

piątek, 10 sierpnia 2012

Zielony nawóz

Zielony nawóz - to ekologiczna forma nawożenia, użyźniania gleby. Z uwagi na to, że nasza ziemia dookoła domu będzie dość mocno wyjałowiona po wszystkich pracach budowlanych przed rozpoczęciem zakładania ogrodu czy nawet siania trawy posiejemy mieszankę bobiku i łubinu niebieskiego (słodki wąskolistny), peluszki lub facelię.
Są to odmiany roślin motylkowych, które wyśmienicie nadają się na uprawę na cięższych ziemiach, niepiaszczystych. Ich olbrzymią zaletą jest zdolność magazynowania azotu z atmosfery dzięki bakteriom żyjącym na ich korzeniach. Również dzięki silnym korzeniom rośliny te doskonale spulchniają ziemię, a także transportują związki mineralne z głębszych warstw gleby bliżej powierzchni.

Zauważyłem, że ziarna roślin motylkowych są często wykorzystywane jako przynęta dla wędkarzy, stąd na Allegro należy ich szukać w dziale Sport - Wędkarstwo, jest tam znacznie więcej aukcji i zdecydowanie tańsze, w większych ilościach.

SADZENIE
Łubiny sadzimy wiosną jak tylko rozmarznie gleba. Zapewniamy im odpowiednią ilość miejsca na rabacie.
Termin sadzenia - kwiecień/maj
Termin kwitnienia - czerwiec/lipiec

W chwili gdy roślina zaczyna kwitnąć lub w trakcie jej kwitnienia należy przekopać/zaorać teren, na którym rośnie łubin. Dzięki temu wszystkie zmagazynowane przez roślinę korzystne do uprawy pierwiastki pozostaną w glebie.

Ale to jest przyszłość...może w przyszłym roku...



 Nasiona łubinu niebieskiego (źródło: wikipedia)

Kwitnąca roślina łubinu niebieskiego (źródło: wikipedia)


Cena:
Łubin niebieski - ok. 2,90pln/kg



-----
Jaki łubin na nawóz zielony?

Na zielony nawóz nadaje się łubin jednoroczny, czyli żółty lub niebieski (wąskolistny). Łubin żółty wymaga gleby piaszczystej o odczynie kwaśnym (choć poradzi sobie też przy obojętnym). Łubin niebieski - piaszczysto-gliniastej i nie ma wymagań co do jej kwasowości (ale obydwa nie lubią obecności wapnia w podłożu). Źle znoszą niskie temperatury. Można je wysiewać od końca kwietnia do końca lipca, a kosi się tuż przed kwitnieniem (lub po kwitnieniu, jeśli chcemy nacieszyć się urodą kwiatów), rozdrabnia i miesza płytko z ziemią tak, aby nie ograniczać dopływu powietrza. Można też wysiewać łubin jako poplon po zbiorze wczesnych upraw (do końca lipca). Późno posiany można pozostawić na zimę a przemarznięty przykopać dopiero wiosną.

Radzi Anna Skórkowska

-----
 
WARTO PRZECZYTAĆ:
Przepis na nawóz zielony




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz